Smaržu biznesa meistari glabā aromātu maisījumu noslēpumus stingrā noslēpumā, pavadot savus šedevrus tikai ar galveno sastāvdaļu uzskaitījumu. Tas, kas jāzina lietotājam – kā skanēs parfīms, kādas atmiņas tas atstās par sevi.

Parasti parfimērijas kompozīcijas sastāv no trīs notīm: augšējā (sākuma), vidējā (sirds nots) un pamata (šleifs, bāze). Līdzīgi mūzikas skaņdarbam, parfīms skan, mainot vienu aromātisko fonu uz nākamo. Tāpēc, starpcitu, arī terminoloģija šiem mākslas veidiem ir kopēja.

Topa, augšējās, sākuma.

Sākuma notis rada pirmo iespaidu par kompozīciju, kuru ilgums ir ne vairāk par desmit minūtēm. Parfimērijas sastāvdaļas pirmajām notīm izmanto ātri gaistošas, piemēram, garšaugi un citrusi (hesperīdi). Rozmarīnam, timiānam, bazilikam, muskatriekstam, citronam, bergamotei, apelsīnam un citiem parfimērijas materiāliem,piemīt tieši šādas īpašības. Sākuma harmonija ir ļoti svarīga, jo pirmais iespaids – izlemjošais.

Sirds, vidējās.

Pusstundu pēc aromāta uzklāšanas, atveras sirds notis. Vidējais sastāvs arī ir tas īstais parfīma uzplaukums, kas ilgst no 3 līdz 10 stundām. Tā raksturs var būt augļu, ziedu, ambras, garšvielu, aldehīdu, orientāls, dzirkstošs vai ūdens, šipra, ozona, koksnes, muskusa un cits. Sirds notīm tiek atlasītas smaržvielas, kas lēni iztvaiko. Sajaucoties, tās ietonē un papildina viena otru. Parasti vidējo nošu sastāvā ietilpst augu materiāli (lilija, roze, jasmīns), bagātināti ar augļu, austrumnieciskajām vai koksnes notīm. Sintētisko vielu izmantošana ļauj radīt unikālus aromātus, ko nevar atrast dabā.

Bāzes, pamata.

Pēc 10-12 stundām spēkā stājas bāzes notis. Atšķirībā no citām notīm, šleifs nemainās un ir tik noturīgs, ka pat pēc mēnešiem atgādina par sevi ar aromātu, kas šķiet neaizstājama apģērba smarža. Īpaši labi šleifu notur vilna vai kažokāda. Arī mati ilgu laiku notur bāzes notis, tāpēc labāk uz tiem neuzklāt pārāk piesātinātas un smagas kompozīcijas. Smaržvielas priekš pamata nots tiek izmantotas ar maksimālu noturību. Vēl viens to uzdevums – noturēt augšējās notis. Bieži bāzē skan saldenās sandala, ciedras, muskusa vai ambras notis.

Sekošana triādei – parfimērijas klasika. Starp jaunumiem ir kompozīcijas, balstītas uz viena vai diviem posmiem. Šādos aromātos notis nenomaina viena otru, bet skan paralēli.

Mūsdienās parfimēri izstrādā jaunus sintētiskus aromātus, kas piedod smaržām daudz „apetelīgāku” garšu. Trīs smaržu pamati un daudzie aromāti ļauj radīt jaunas smaržu kompozīcijas ar dažādu sarežģītu garšu sastāvu.